Haubicoarmata 152 mm wz. 37

Było - jest

W ostatnią sobotę zakończyliśmy pracę przy pierwszym obiekcie poddanym renowacji. Tak się złożyło, że wypadło na haubicoarmatę 152 mm wz. 37, którą od zawsze pieszczotliwie nazywamy Krową.

Nie obyło się bez stresu. Pogoda była bardzo słaba jak na wymagany zakres prac - czyszczenie do gołej stali i malowanie podkładem - gdyż albo było potwornie gorąco, albo padało. Szczęśliwie zdążyliśmy przed obecnym załamaniem pogody. Krowa oczywiście nie jest jeszcze finalnie ukończona. Trzeba ją uzupełnić o detale zdjęte wcześniej i pomalować zgodnie z duchem epoki, czyli w ruską zieleń.
I oczywiście odtworzyć napis - "ZA POLSKI GDAŃSK"

Eksponowana w muzeum haubicoarmata wz. 1937 stanowiła w latach II wojny światowej uzbrojenie 5. Pomorskiej Brygady Artylerii Ciężkiej. Nosi ona na sobie liczne ślady przeszłości w postaci przestrzelin lub śladów po odłamkach.
5. BAC wchodziła w skład 1. Armii WP i razem z nią przeszła cały szlak bojowy, poczynając od walk nad Turią w lipcu 1944 roku.
Na zdjęciu czarno-białym (foto ze strony MWP) widzimy ten eksponat ustawiony przed wejściem głównym do Muzeum Wojska Polskiego w .. bardzo odległych czasach.
Więcej o eksponacie przeczytać można na stronie MWP w opracowaniu Mariusza Skotnickiego

W realizacji naszych projektów wspierają nas:

Firma Carsystem Wschod oddział Legionowo ul. Kopernika 4a dostawca farb i lakierów.


Firma MIREX Mirosław Gronert Kolska 2 62-604 Kościelec dostawca materiałów do piaskowania.Serdecznie dziękujemy za podanie bardzo pomocnych dłoni i zrozumienie dla naszych działań związanych z zabytkami techniki.Wspieraj nas - przekaż darowiznę!

To dzięki Waszym wpłatą możemy zabezpieczać historię - na lata.

mBank: 77 1140 2004 0000 3302 7950 5009

Możesz też zamówić oprowadzenie po eksponatach - jesteśmy do dyspozycji: kontakt@promilitaris.pl