Unikat - jedyny zachowany na świecie!

W miniony weekend udało się pozyskać do naszych zbiorów niecodzienny przedmiot.
Piątkowy wypad za miasto zaowocował zakupem niezwykłego fragmentu czołgowego pancerza, pamiętającego bitwę pancerną, rozgrywającą się w sierpniu i wrześniu 1944 roku na przedpolach Warszawy.
Wartość historyczną i zabytkową tego przedmiotu zwiększa fakt, że jest to element wieży radzieckiego czołgu średniego T34/85 z pierwszej serii produkcyjnej, wytwarzanej pomiędzy styczniem a kwietniem 1944 r. przez Zakłady nr 112 w Gorkim na Uralu.Świadczy o tym przyspawany do pancerza charakterystyczny uchwyt do podnoszenia wieży w postaci wygiętego w półpętlę stalowego pręta.
Zaczepy tego typu w krótkim czasie zastąpiono bardziej praktycznymi uchwytami w kształcie przypominającym skierowany w dół palec.

Około 250 pierwszych egzemplarzy uzbrojonych było w armaty D5T, identyczne jak te stosowane w działach pancernych SU 85 i czołgach ciężkich KW 85.

foto - internet

Ze względu na zbyt duże przesunięcie zamka tego działa w stronę tylnej ściany wieży, utrudniające ładowanie podczas jazdy, wkrótce zastąpiono je w czołgach T34/85 prostszymi w produkcji i bardziej praktycznymi armatami S-53.

Dodatkową wartością owego znaleziska jest fakt, że do naszych czasów nie zachował się żaden oryginalny egzemplarz takiego czołgu.

Pozyskany fragment trafił do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie uzupełni kolekcję wozów rodziny T-34. 

Wspieraj nas - przekaż darowiznę!

To dzięki Waszym wpłatą możemy zabezpieczać historię - na lata.

mBank: 77 1140 2004 0000 3302 7950 5009

Możesz też zamówić oprowadzenie po eksponatach - jesteśmy do dyspozycji: kontakt@promilitaris.pl